تهران
به وب سایت شرکت استیل آوران پویا بتن خوش آمدید

بلوک نیوجرسی چیست؟ همه‌چیز درباره نیوجرسی بتنی

بلوک نیوجرسی چیست؟ همه‌چیز درباره نیوجرسی بتنی
5/5 - (27 امتیاز)

نیوجرسی بتنی اینکه “بلوک نیوجرسی چیست” پاسخ ساده‌ای دارد: بلوک‌های سیمانی و بتنی بزرگ که در جاده‌ها برای جداسازی استفاده می‌شود. اما لیاقت این قطعات پیش ساخته بتنی با تاریخچه جالب‌شان، که نمی‌دانیم تا به حال چندبار جان ما را نجات داده‌اند، بیشتر از این توضیح کوتاه است!

در ادامه علاوه بر اینکه خواهیم گفت نیوجرسی چیست، با مواد اولیه تشکیل‌دهنده آنها، انواعی که دارند و اتصالات مختلف‌شان نیز آشنا خواهیم شد. با «پویا بتن» همراه باشید.

مواد اولیه نیوجرسی بتنی

امروزه نیوجرسی‌ها را می‌توانید در جنس‌ها و اندازه‌های مختلف پیدا کرده و خریداری کنید. در این بخش در رابطه با مواد اولیه نیوجرسی‌های بتنی اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم. برای کیفیت و توان بهتر از مواد مختلفی در ساخت نیوجرسی‌ها استفاده می‎شود که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیمان

ماده اصلی هر نیوجرسی بتنی، سیمان است. سیمان استفاده شده در این قطعات و بلوک‌ها باید از استاندارد ۳۸۹ پیروی کرده و از نوع پرتلند نوع ۱ و ۲ باشد

آب

آبی که برای ساخت نیوجرسی‌های بتنی استفاده می‌شود نباید خاصیت اسیدی یا بازی داشته باشد، بنابراین آب آشامیدنی به دلیل داشتن مقداری حالت اسیدی برای ساخت این قطعات توصیه نمی‌شود.

سنگ دانه

در ترکیب مواد بلوک‌ها از شن و ماسه‌هایی استفاده می‌شود تا قطعات، سختی لازم را داشته باشند. این مواد از استانداردهای شماره ۱۲۰ ملی ایران پیروی می‌کنند.

میلگرد

میلگردهای به کار رفته در نیوجرسی میلگرد A3 بوده و مقاومت کششی بالایی دارند. میلگرد باعث بالا رفتن استحکام و مقاومت شده و همچنین قدرت تحمل ضربه را افزایش می‌دهد.

مواد افزودنی

در این بلوک‌ها معمولا مواد افزودنی زیادی به کار می‌رود که باعث یکنواخت شدن سطح و بهبود کیفیت این قطعات می‌شود.

خرید نیوجرسی بتنی

همانگونه که در سایر بخش‌های مقاله مطالعه کردید، نیوجرسی‌ها دارای انواع مختلف بوده و هریک با توجه به ابعاد و اندازه‌‌شان دارای قیمت‌های مختلفی هستند. اگر شما هم قصد خرید نیوجرسی بتنی در تهران را دارید می‌توانید به مراکز مطمئن و معتبر برای خرید و سفارش محصول مراجعه کنید. اما این مورد را در نظر داشته باشید که قیمت براساس کیفیت و متریال‌های به کار رفته در آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

فهرست مطالب

 • بلوک نیوجرسی چیست؟
  • تاریخچه و روند توسعه
 • نیوجرسی مفصلی چیست؟
 • مصالح بلوک نیوجرسی چیست؟
 • انواع نیوجرسی جاده چیست؟
  • نیوجرسی بتنی
  • نیوجرسی پلی اتیلن (نیوجرسی پلاستیکی)
 • انواع اتصالات بتن نیوجرسی چیست؟
  • نیوجرسی بدون اتصال
  • نیوجرسی مفصلی
  • نیوجرسی کام و زبانه (نر و ماده)
 • خرید بلوک نیوجرسی مفصلی
نیوجرسی بتنی

بلوک نیوجرسی چیست؟

نیوجرسی‌هایی که امروز استفاده می‌شوند، موانع بتنی قابل حملی هستند خطوط ترافیک را از هم جدا می‌کنند.

در وهله اول، این قطعه‌ها طوری (و برای آن) طراحی شده‌اند که اجازه ندهند خودروها به مسیر روبه‌رو منحرف شوند و تصادف‌های شاخ‌به‌شاخ اتفاق بیفتد. به لطف زاویه کم لبه‌هایشان، نیوجرسی‌ها حتی در صورت بروز تصادف هم خسارت را کاهش می‌دهند.

احتمالا تنها در ایران به این مانع‌ها می‌گویند «بلوک» نیوجرسی. این قطعات در انگلیسی به «مانع جرسی» (Jersey barrier) معروف هستند. اما به دلیل رنگ و متریال مشابه با بلوک‌های سیمانی، به بلوک نیوجرسی معروف‌اند. این قطعات با نام‌های دیوار جرسی، برآمدگی جرسی، بتن نیوجرسی و بعضا حتی نیوجرسی مفصلی هم شناخته می‌شوند.

البته این بلوک‌ها کاربردهای دیگری هم دارند. اجازه دهید ببینیم سایر کاربردهای نیوجرسی بتنی چیست:

 • تغییر مسیر ترافیک و چند خطه کردن جاده‌ها
 • جداسازی فضا (مثلا در پمپ بنزین‌ها و پایانه‌ها)
 • محافظت از کارگرهای پروژه‌های عمرانی و عابران پیاده
 • هدایت رودخانه‌ها، سیل بند و جلوگیری از انتشار آتش در جنگل‌ها

این موانع یک ارتقای چشمگیر در مقایسه با گاردریل‌ها بودند؛ چون مقاومت بیشتری داشتند و در اثر ضربه جمع یا کاملا از جا کنده نمی‌شدند. در ادامه خواهیم دید تاریخچه نیوجرسی جاده چیست، و چگونه از گذشته تا الان توسعه یافته‌اند.

تاریخچه و روند توسعه

این قطعات در موسسه فناوری استیونز واقع در نیوجرسی در ایالات متحده در سال ۱۹۵۰ توسعه یافتند تا بتوان بزرگراه‌های این منطقه را به چند لاین تقسیم کرد. قطعاتی که در آن زمان ساخته شدند، از نیوجرسی‌های امروزی کوتاه‌تر بودند و مدولار هم نبودند.

اما بلوک‌های مدرنِ مدولار و بلندتر کارایی بیشتری دارند. در حال حاضر این حفاظ‌ها از فناوری‌ها و تکنیک‌های نوینی مانند  بتن خودتراکم، عمل‌آوری بتن با بخار و تولید به صورت مفصلی هم استفاده می‌کنند.

در ایران، این قطعات برای اولین بار در سال ۱۳۷۵ به همت وزارت راه و ترابری تولید و استفاده شدند.

نیوجرسی چهارمتری و شش متری مفصل دار

نیوجرسی مفصلی چیست؟

حتما حالا می‌توانید حدس بزنید که نیوجرسی مفصلی چیست. نیوجرسی‌های مفصلی یا مفصل‌دار، از لحاظ ظاهری تفاوتی با نمونه‌های بدون مفصل ندارند. اما میلگرد به کار رفته در آنها، مقاومت‌شان را به شدت افزایش می‌دهد. و البته روش ساخت آنها را هم کمی تغییر می‌دهد.

مصالح بلوک نیوجرسی چیست؟

نیوجرسی ترافیکی «بتنی» از مواد اولیه زیر تشکیل می‌شود:

 • سیمان؛ که ویژگی‌‌های آن باید با استاندارد شماره ۳۸۹ برای سیمان پرتلند تیپ ۱ و ۲ تطبیق داده شود.
 • سنگدانه‌ها؛ شامل ماسه، شن عدسی و شن بادامی که باید با استاندارد شماره ۳۰۲ تطبیق داده شوند.
 • آب؛ که باید عاری از مواد آلی، قلیایی و اسیدی، و هماهنگ با استاندارد شماره ۱۴۷۴۸ باشد. بنابراین آب آشامیدنی برای اینکار مناسب نیست، چون کمی اسیدی است.
 • افزودنی های بتن؛ که می‌توانند به شکل مایع یا پودری باشند. این مواد با هدف افزایش کیفیت و ایجاد سطح یکنواخت به کار می‌رود.
 • میلگرد؛ که مقاومت قطعات را بالا برده و انحرافات را کاهش می‌دهد. مقاوت کششی این میلگردها باید بالا (حداقل ۴۰۰ مگاپاسکال) باشد.
 •  
فیمت دیوار بتنی خود ایستا دیوار پیش ساخته
فیمت دیوار بتنی خود ایستا دیوار پیش ساخته

انواع نیوجرسی جاده چیست؟

مانع‌های نیوجرسی را می‌توان بر اساس جنس‌شان در سه دسته کلی قرار داد:

نیوجرسی بتنی

تا اینجا در حال توضیح و تشریح همین قطعات بودیم. بتن پیش ساخته نیوجرسی با ریختن میکسِ مصالح در قالب‌های آماده تولید می‌شود، و از نظر اتصال در سه گروه قرار می‌گیرد:

 1. بلوک‌ نیوجرسی بدون اتصال
 2. بلوک‌ نیوجرسی اتصال کام و زبانه
 3. بلوک‌ نیوجرسی مفصلی

نیوجرسی پلی اتیلن (نیوجرسی پلاستیکی)

این مدل مانع ترافیکی نیوجرسی سبک را بیشتر در شهرها می‌بینید. این نمونه‌ها معمولا با پلی اتیلن سنگین ساخته می‌شوند، و وزن پایین مهمترین مزیت آنهاست. نیوجرسی‌های پلاستیکی توخالی هستند؛ اما می‌توان آنها را با آب یا سنگدانه پر کرد، تا مقاومت‌های به میزان چشمگیری افزایش یابد.

اگر هم تنها از آنها به عنوان پارتیشن استفاده می‌شود، می‌توان در آنها نورپردازی کار گذاشت تا زیبایی محیط بیشتر شود. در مقایسه با بتن پیش ساخته نیوجرسی، این نمونه‌ها از نظر ظاهری متنوع‌تر هستند.

انواع اتصالات بتن نیوجرسی چیست؟

در ادامه ملاحظه می‌کنید که انواع اتصالات بلوک نیوجرسی چیست. به یاد داشته باشید که تمام این نمونه‌ها در تیپ‌های گوناگون با ابعاد و وزن منحصربه‌فرد تولید می‌شوند.

نیوجرسی بدون اتصال

هما‌ن‌طور که از نام‌شان مشخص است، این بلوک‌ها را نمی‌توان به یکدیگر متصل کرد. این موانع برای مسیرهایی که پیچ و خم زیادی دارند و جداسازی فضاها بسیار رایج هستند.

نیوجرسی مفصلی

این نیوجرسی‌ها حفره مخصوصی دارند که میلگردهای فولادی از درون آنها عبور می‌کند. این نوع نیوجرسی‌ها مانند یک دیوار و جداساز قدرتمند عمل می‌کنند، و اکثرا در حاشیه جاده‌ها به کار می‌روند.

نیوجرسی کام و زبانه (نر و ماده)

این مدل‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاملا به یکدیگر می‌چسبند، و دیواری تقریبا نفوذناپذیر به وجود می‌آورند. بلوک نیوجرسی کام و زبانه بیشتر در جاده‌ها، خیابان‌ها و همچنین حاشیه رودخانه‌ها دیده می‌شود.

نیوجرسی بتی

خرید بلوک نیوجرسی مفصلی

این قطعات نه تنها تاثیر قابل تاملی بر کاهش آمار تصادفات جاده‌ای دارند، بلکه در بسیاری سناریوهای دیگر (که به آنها اشاره شد) مفید واقع می‌شوند. این موانع حتی از بازتاب آزاردهنده نور خودروهای مقابل در شب جلوگیری می‌کند. این موارد را به استحکام بالا و هزینه تعمیرات و نگهداری پایین اضافه کنید، تا دلیل محبوبیت این قطعات پیش ساخته را متوجه شوید.

ما در شرکت «پویا بتن» با خط تولید تخصصی در بتن آماده و قطعات پیش ساخته درتهران، آماده تامین نیوجرسی مفصل دار بتنی در تهران و شهرهای اطراف هستیم. ما ضمن استفاده از بهترین مصالح و کنترل کلیه فرآیندهای تولید توسط تیمی متشکل از برترین متخصصان، محصولات خود را با گارانتی ارائه می‌دهیم.

جهت استعلام لیست قیمت و خرید نیوجرسی مفصلی با ما تماس بگیرید. همچنین، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم سفارش ثبت کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

مقالات مرتبط