سنگدال بتنی

سنگدال بتنی

همه ما ساختما‌ن ها، جاده‌ها، پل‌ها و سازه‌های دیگر با زیر ساخت محکم و مطمئن را به ساختمان‌ها و سازه‌های غیر امن ترجیح می‌دهیم اما اطلاعات کافی از موارد تأثیرگذار بر امنیت این سازه‌ها در دسترس نداریم. سنگدال بتنی به سازه‌هایی گفته می‌شود که ضخامت طول و عرض آن نسبت به سایر سازه‌ها کمتر است و علاوه بر تحمل بالای نیروهای عمود می‌توان گفت که نوعی کفپوش محکم و صلب نیز می‌باشد که فشار بارهای وارده را بر اعضای باربر جانبی انتقال می‌دهد. به این نوع سازه علاوه بر سنگدال بتنی؛ دال بتنی، سنگدال ترافیکی و یا سقف دال بتنی نیز گفته می‌شود که به کمک آن به طور قابل توجهی در مصرف سیمان، آب، فولاد و سنگدانه صرفه جویی می‌شود و در برابر زمین لرزه و آتش سوزی عملکرد قابل قبولی را از خود نشان داده و طول عمر سازه‌های ساختمانی و عمرانی را بالا می‌برد.

سنگدال بتنی از لحاظ طول دهانه، طرح معماری و زیبایی در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند و توسط مهندسین با تجربه بر حسب کاربرد انتخاب می‌گردند. فونداسیون دال روی سطح نیز یک عمل مهندسی سازه است که در آن دال بتنی به عنوان فونداسیون ساختمان، پل و یا هر سازه دیگری عمل کرده و از قالبی که در زمین قرار می گیرد تشکیل می‌شود. سپس بتن مستقیماً در قالب ریخته می‌شود و هیچ فضایی بین زمین و سازه باقی نمی‌ماند. این روش ساخت فونداسیون بیشتر در آب و هوای گرمتر استفاده می‌شود که در آن یخ زدگی و آب شدن فصلی زمین نگران کننده نیست و همچنین جایی که نیازی به نصب مجرای حرارتی در زیر کف ساختمان ندارد.

امروزه سنگدال بتنی به یکی از پرکاربردترین عناصر در ساخت سازه‌های مختلف تبدیل شده است و در ساخت سقف و کف ساختمان، بالکن، فونداسیون، تونل‌سازی، عرشه پل، روسازی جاده، ساخت پیاده‌رو و سنگفرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.