کاربرد سنگدال بتنی

کاربرد سنگدال بتنی

بهره وری انرژی به یک دغدغه اصلی برای ساخت ساختمان های جدید تبدیل شده است و رواج دال بتنی نیاز به بررسی دقیق خواص حرارتی آن به منظور به حداقل رساندن اتلاف انرژی دارد. بتن دارای خواص حرارتی مشابه با مصالح ساختمانی است، به این دلیل که جرم حرارتی نسبتاً بالایی دارد و رسانای خوبی برای گرما است.

در برخی موارد خاص، از خواص حرارتی بتن استفاده شده است، به عنوان مثال به عنوان یک هیت سینک در نیروگاه های هسته ای یا یک بافر حرارتی در فریزرهای صنعتی.

رسانایی گرمایی

رسانایی حرارتی یک سنگدال بتنی نشان‌دهنده سرعت انتقال حرارت از طریق جرم جامد از طریق رسانایی است، معمولاً در رابطه با انتقال حرارت به یا از زمین. ضریب هدایت حرارتی، k، متناسب با چگالی بتن، در میان عوامل دیگر است. تأثیرات اولیه بر روی رسانایی، محتوای رطوبت، نوع سنگدانه، نوع سیمان، نسبت اجزاء تشکیل دهنده و دما است. این عوامل مختلف ارزیابی نظری یک مقدار k را پیچیده می‌کنند، زیرا هر جزء هنگام جداسازی رسانایی متفاوتی دارد و موقعیت و نسبت هر جزء بر رسانایی کلی تأثیر می‌گذارد. برای ساده کردن این امر، ممکن است ذرات سنگدانه در سیمان همگن معلق در نظر گرفته شوند. کمبل آلن و تورن (1963) فرمولی برای رسانایی گرمایی نظری بتن به دست آوردند. در عمل این فرمول به ندرت اعمال می شود، اما برای استفاده نظری مرتبط باقی می ماند. متعاقباً، والور (1980) فرمول دیگری را از نظر چگالی کلی ایجاد کرد.با این حال، این مطالعه مربوط به بلوک بتنی توخالی است و نتایج آن برای دال های بتنی مشخص نشده است.

مقدار واقعی k در عمل به طور قابل توجهی متفاوت است و معمولاً بین 0.8 و 2.0 W m−1 K−1 است. این نسبت در مقایسه با مواد دیگر نسبتاً زیاد است، برای مثال رسانایی چوب ممکن است تا 0.04 W m-1 K-1 کم باشد. یکی از راه های کاهش اثرات هدایت حرارتی، معرفی عایق است.

گسنگدال بتنی ۰۹۱۲۰۹۱۲۹۹۶

حجم گرمایی

جرم حرارتی بالا یک مزیت در آب و هوای با نوسانات دمای روزانه زیاد است، جایی که دال بتنی به عنوان یک تنظیم کننده عمل می کند و ساختمان را در روز خنک و در شب گرم نگه می دارد.

معمولاً سنگدال بتنی عملکرد بهتری نسبت به مقدار R دارندR-value جرم حرارتی را در نظر نمی گیرد، زیرا تحت شرایط دمای ثابت آزمایش می شود. بنابراین، هنگامی که یک دال بتنی در معرض نوسانات دما قرار می گیرد، کندتر به این تغییرات پاسخ می دهد و در بسیاری از موارد کارایی ساختمان را افزایش می دهد. در حقیقت، عوامل زیادی در تأثیر جرم حرارتی نقش دارند، از جمله ابعاد سنگدال بتنی و مشخصات دال بتنی و همچنین سایر ویژگی‌های ساختمان مانند جهت و پنجره‌ها.

جرم حرارتی نیز با انتشار حرارتی، ظرفیت گرمایی و عایق مرتبط است. بتن دارای نفوذ حرارتی کم، ظرفیت حرارتی بالا است و جرم حرارتی آن تحت تأثیر عایق (مثلاً فرش) قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید:

دیوار نیوجرسی

سنگدال بتنی

برای اطلاعات بیشتر درمورد سایر محصولات بتنی تولید شده توسط شرکت استیل پویا میتوانید بخش مقالات را مورد مطالعه قرار دهید.

بری اطلاع از قیمت محصولات بتنی و مشخصات قطعات بتنی با شماره 09123641493 تماس بگیرید تا از راهنمایی کارشناسان ما بهره مند شوید.